Debaty Walentynkowe to inicjatywa KSM o zasięgu krajowym, która największą popularnością cieszy się w ośrodkach akademickich. Tematy są różne, ale idea jest wspólna: głębsza refleksja nad relacjami damsko-męskimi, rozważenie wątpliwości i rozwiązywanie problemów, jakie się z nimi wiążą.

Projekt ten zakłada organizowanie debat, publicznych dyskusji z udziałem młodzieży, dziennikarzy, specjalistów, zaproszonych gości. Debaty organizowane są raz w roku w miesiącu lutym (dużych i małych ośrodkach) z racji wspomnienia Św. Walentego.

Są one tak przygotowywane i prowadzone, aby ich tematyka pomagała młodym ludziom w formowaniu i przygotowywaniu się do założenia rodziny. Celem ich jest także inspirowanie młodych do przemyśleń i zwrócenie uwagi na chrześcijańską wizję narzeczeństwa i rodziny.

Pomysł ten jest już realizowany od kilku lat w Polsce przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Naszym zdaniem rozszerzenie tej inicjatywy na inne kraje europejskie będzie dobrą formą oddziaływania i może przyczynić się do integrowania naszych środowisk.