W Centrum Spotkań i Dialogu w Kielcach obradowała Krajowa Rada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas spotkania odbyły się wybory uzupełniające do Prezydium XVI kadencji. Uczestnicy zebrania omawiali m.in. najważniejsze punkty formacji młodych katolików oraz zastanawiali się nad kierunkami działań Stowarzyszenia w najbliższym czasie.

Eucharystię rozpoczynającą zebranie Krajowej Rady sprawował bp Jan Piotrowski, biskup diecezji kieleckiej. Odnosząc się do liturgii słowa, a także nawiązując do ewangelizacyjnego filaru formacji, podkreślił istotę bycia ewangelizatorem, w którym słuchający widzą Jezusa.

Głoszone słowo stanowiło wprowadzenie do omawianych podczas zebrania, pięciu filarów formacji, których znaczenie podkreślił JE bp Adam Bab, Delegat KEP ds. KSM, odnosząc się do liturgii słowa, mówił:

„Wspólnota też ma być zdefiniowana przez krzyż Pana Jezusa (…) potrzeba też nawrócenia uczniów do prawdziwego Jezusa, ukrzyżowanego. Zamiast dopytywać wspólnie Jezusa o rzeczy dla nas trudne, które nas zjednoczą; bardziej jesteśmy zjednoczeni lękiem przed zadawaniem tych pytań. Odważmy się przełamać ten lęk w odniesieniu do własnego sumienia, ale także we wspólnotach większych i mniejszych”.

W trakcie obrad odbyły się także wybory uzupełniające do Prezydium Krajowej Rady. Na funkcję sekretarza została wybrana druhna Magdalena Żelichowska z diecezji tarnowskiej.

Krajowa Rada poruszyła również tematy: Jubileuszu 2025, obchodów 35-lecia reaktywacji KSM oraz organizacji 7. edycji akcji „Polak z sercem”. Decyzją Krajowej Rady rok formacyjny 2024/2025 w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży został uchwalony Rokiem bł. Karoliny Kózkówny.

Ostatniego dnia Zebrania osoby wyróżniające się aktywną służbą na rzecz Stowarzyszenia zostały odznaczone orderem ks. prałata Antoniego Sołtysika. Wśród zasłużonych znaleźli się: Krzysztof Kumięga (diecezja tarnowska), Bogusław i Wioleta Biały (diecezja rzeszowska) oraz ks. Mirosław Mikulski (diecezja warszawsko-praska).

Kulminacyjnym momentem zebrania Krajowej Rady było nadanie misji instruktorskich 18 druhom. Ich działanie i posługę podkreślają słowa skierowane podczas homilii przez asystenta generalnego KSM ks. dr Andrzeja Lubowickiego: „Nie wystarczy być razem, nie wystarczy się spotykać, nie wystarczy na siebie popatrzeć, nie wystarczy się ze sobą zgodzić, ale trzeba czegoś więcej… To wszystko powinno funkcjonować jak w żywym organizmie(…) Dzisiejsza Ewangelia zwraca uwagę na to, żebyśmy nie byli egoistami, materialistami (…)”.