Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Młodzieżowa Akademia Walki z Dezinformacją

Są jeszcze miejsca w Młodzieżowej Akademia Walki z Dezinformacją. Zgłoś się!

Masz między 18, a 30 lat? Chcesz wiedzieć jak rozpoznać dezinformację? W jaki sposób skutecznie walczyć z fejknewsami i czarnym PR-em? Zapisz się do Młodzieżowej Akademii Walki z Dezinformacją, stworzonej przez Instytut Ossendowskiego.

Każdy z nas codziennie jest narażony na dezinformację, mającą kształtować błędne postrzeganie rzeczywistości i faktów, co bezpośrednio wpływa na formułowane przez nas opinie oraz podejmowane działania. Jesteśmy bombardowani informacjami, z których część to tzw. fejknewsy. Jednak rozpoznanie ich jest często bardzo trudne, a jeszcze trudniejsza jest walka z nimi. Dlatego Instytut Ossendowskiego stworzył Młodzieżową Akademię Walki z Dezinformacją (MAWD). To projekt, który ma wzmacniać wśród młodych ludzi świadomość w zakresie dezinformacji, będącej sposobem manipulowania opinią publiczną, a także dać praktyczne narzędzia mające pomóc w rozpoznawaniu i neutralizacji fejknewsów.

Pierwsza edycja MAWD to cykl sześciu sesji – wykładów i warsztatów – poświęconych dezinformacji, kłamstwom i manipulacjom w świecie mediów, polityki i biznesu. Zajęcia prowadzą znani dziennikarze, przedsiębiorcy, prawnicy, eksperci z dziedziny bezpieczeństwa i specjaliści od Public Relations. Słuchaczami może być młodzież w wieku 16-30 lat. Kurs jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają: specjalny certyfikat ukończenia szkolenia, pakiet książek potrzebnych w zrozumieniu dezinformacji, a także możliwość stażu w mediach.

Liczba miejsc ograniczona!

 

Szczegółowy plan kursu:

  • SESJA 1. Media i dezinformacja z punktu widzenia dziennikarzy – rola mediów w walce z dezinformacją, dostępne narzędzia, weryfikowanie publikowanych informacji, weryfikowanie informacji przedstawianych podczas wywiadów przez rozmówców oraz inne media, w tym również media społecznościowe

TERMIN: 28 stycznia 2023 r.

  • SESJA 2. Dezinformacja i bezpieczeństwo państwa – w jaki sposób i dlaczego fejknewsy mają wpływ na bezpieczeństwo państwa? Gdzie jest granica między wolnością słowa, a walką z kampanią dezinformacyjną mającą osłabić państwo? Jaką rolę w wojnie informacyjnej odgrywają obce wywiady? Jakie narzędzia posiada państwo do skutecznej obrony przez kampanią dezinformacji?, dezinformacja główna postać rosyjskiej wojny informacyjnej.

TERMIN: 18 lutego 2023 r.

  • SESJA 3. Czarny PR i dezinformacja na zlecenie – hejt w internecie— w jaki sposób fejknewsy mogą uderzać w wizerunek osób, firm, czy urzędów państwowych. Jak wygląda mechanizm czarnego PR-u? Jakie narzędzia mogą być do tego wykorzystane? W jaki sposób walczyć z czarnym PR-em?

TERMIN: 18 marca 2023 r.

  • SESJA 4. Dezinformacja i fejknewsy jako narzędzie polityczne – Na ile łatwo politycy ulegają dezinformacji, jak często i w jakich okolicznościach spotykają się z tym problemem, dlaczego tak łatwo kolportują fejknewsy?

TERMIN: 22 kwietnia 2023 r.

  • SESJA 5. Dezinformacja w biznesie – wpływ fejknewsów i kampanii dezinformacyjnych na działalność biznesową.

TERMIN: 20 maja 2023 r.

  • SESJA 6. Wyzwania w walce z dezinformacją w przyszłości – deepfejk i rozwój dostępnych narzędzi do komunikowania się

TERMIN: 10 albo 17 czerwca 2023 r.

 

Szczegóły projektu oraz formularz zgłoszeniowy poniżej:

Możesz także napisać na maila: rekrutacja@instytutossendowskiego.eu

Załącz swoje dane, a także napisz kilka zdań z jakiego powodu chcesz wziąć udział w MAWD.

 

Fundacja Instytut im. Ferdynanda A. Ossendowskiego został założony przez trójkę doświadczonych dziennikarzy Piotra Nisztora, Cezarego Bielakowskiego i Jakuba Maciejewskiego. Ich biogramy:

Piotr Nisztor https://instytutossendowskiego.eu/piotr-nisztor/

Cezary Bielakowski https://instytutossendowskiego.eu/cezary-bielakowski/

Jakub Maciejewski https://instytutossendowskiego.eu/jakub-maciejewski/

 

„Naszą misją jest wspieranie dziennikarzy i ich otoczenia w niezależności, rzetelności, uczciwości i profesjonalnym rozwoju zawodowym. Demokracji nie da się rozwijać bez dynamicznej i pogłębionej debaty medialnej, a do tego potrzebni są dobrze przygotowani do pracy dziennikarze oraz czytelnicy, którzy chcą ambitniejszych mediów. Jako że cały obszar Europy

Środkowowschodniej ma podobne doświadczenia w zakresie cenzurowania i odbudowywania mediów oraz demaskowania patologii postkomunistycznych władz, zamierzamy łączyć środowiska dziennikarskie tego regionu dla wymiany informacji i wzbogacania wiedzy wszystkich zainteresowanych stron.

W ramach misji chcemy również krzewić patriotyzm i postawy patriotyczne, a także upowszechniać życiorys i dorobek wielkiego Polaka, patrioty i antykomunisty Ferdynanda A. Ossendowskiego, skazanego na zapomnienie w okresie PRL.”

Więcej o Instytucie Ossendowskiego: https://instytutossendowskiego.eu

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!