Spotkanie rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez Biskupa Grzegorza Suchodolskiego przewodniczącego Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który powitał i przedstawił uczestników spotkania, a także zapoznał z planem spotkania.
W programie mieliśmy możliwość zapoznać się m.in. z wystąpieniami ks. Krzysztofa Pawliny, bpa Andrzeja Czai, ks. Andrzeja Kicińskiego. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina ukazał plusy Szkoły Duszpasterstwa Młodzieży, która gromadzi księży i siostry z całej Polski oraz zaprosił na nowy rok akademicki.
Biskup Andrzej Czaja – Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP przedstawił temat: „Podążanie razem. Kryteria właściwej relacji pomiędzy krajowym duszpasterstwem młodzieży, a duszpasterstwami diecezjalnymi” jako Kościół wspólnotowy, otwarty i służebny. Ksiądz. A. Słomkowski przedstawił dziesięć kroków w drodze do Lizbony. oraz perspektywę pastoralną, która wskazała kierunki i priorytety duszpasterstwa młodzieży w Polsce.

Azariasz Hess OFM inicjator i pomysłodawca peregrynacji relikwii bl. Karola Acutisa w diecezjach polskich. zachęcił do uczestnictwa w ogólnopolskiej peregrynacji tych że relikwii z udziałem młodzieży. Zauważył, ze można w ten sposób ożywić pobożność Eucharystyczną i Maryjną, oraz ze przykład błogosławionego może być wspaniałym przykładem dla rodziców, którzy dzięki niemu, i jego pytaniom nawrócili się i powrócili do wiary, a teraz oni po śmierci syna kontynuują uczestnictwo w codziennej Eucharystii. Eucharystia dla Carla to nie było „coś”, a „Ktoś”. Codziennie po I Komunii Świętej był w Kościele na Eucharystii. Carlo miał korzenie Polskie. Jego babcia była Polką, niańka także.
Spotkanie zakończyło się modlitwą za ŚDM w Lizbonie.