Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Polak z Sercem na Litwie

Akcja Polak z sercem” już od trzech lat zajmuje się zbiórką funduszy, żywności i artykułów chemicznych dla naszych rodaków będących w ciężkiej sytuacji materialnej, mieszkających za wschodnią granicą. W poprzednich edycjach objęła ona tereny leżące w obrębie Ukrainy i Białorusi. W tym roku po raz pierwszy zadecydowano o podjęciu działań również na Litwie, których podsumowaniem był trzydniowy wyjazd z darami.

Podróż rozpoczęła się we wtorek 21.09.2021, gdy o 6 rano autokar opuścił Sulejówek. Bez większych trudności udało nam się w godzinach popołudniowych dotrzeć do Wilna. Po przyjeździe odbyło się spotkanie z młodzieżą z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.  Przedstawiliśmy na niej założenia i cele nie tylko naszej akcji, lecz również samego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Rozmawialiśmy również o doświadczeniach związanych z relacjami polsko-litewskimi, a także o nauce czy podróżach na tereny Polski, Uczniowie gimnazjum zarekomendowali nam specjały litewskiej kuchni, które mieliśmy okazje spróbować jeszcze tego samego wieczoru. Po spotkaniu pozostaliśmy z optymistycznymi widokami na przyszłość związanymi z dalszą współpracą.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w Ostrej Bramie sprawowanej w języku polskim. W kaplicy, przy obrazie, do którego pielgrzymowali nasi przodkowie, zawierzyliśmy opiece Matki Bożej sukces akcji i całe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Zaraz po tym udaliśmy się do Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie. Oprócz przekazania paczek, poznaliśmy realia funkcjonowania ośrodka i jego rolę w integracji ludzi dotkniętych różnymi schorzeniami. Oprowadzała nas sama dyrektor ośrodka, pani Jadwiga Ingielewicz, która później towarzyszyła nam także podczas odwiedzin u rodzin, podopiecznych centrum. Największe wrażenie wywarła na nas gościnność, ponieważ zostaliśmy przyjęci nie jak obcy ludzie, ale dawno niewidziani krewni. Czas upłynął nam na rozmowach przy herbacie i kawie.

Następnym punktem planu było Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki, gdzie również podarowaliśmy paczki z żywnością. Jest to jedyna taka instytucja na Litwie założona przez polską siostrę zakonną, Michaelę Rak, należąca do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Opowiedziano nam o początkach działalności hospicjum w Wilnie, a także problemach z jakimi musi się codziennie mierzyć. Co więcej zyskaliśmy cenne wskazówki oraz informacje dotyczące miejsc i ludzi, których warto byłoby wesprzeć w kolejnych edycjach akcji. Pozostały czas przeznaczyliśmy na zwiedzanie; zobaczyliśmy między innymi Cmentarz na Rossie, Bazylikę archikatedralną pod wezwaniem Św. Stanisława i Władysława oraz panoramę miasta z Góry Trzykrzyskiej. 

Również ostatniego dnia byliśmy skupieni na poznawaniu języka, historii i kultury Litwy. Z racji trwania Dni Ponarskich, udaliśmy się w pierwszej kolejności oddać hołd pomordowanym w Ponarach w trakcie II Wojny Światowej Polakom i Żydom. Po powrocie do stolicy przeszliśmy się wileńskimi uliczkami, oglądając miejsca związane z polskimi wieszczami, w tym domy Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Na koniec wróciliśmy do hospicjum im. ks. Michała Sopoćki, które zostało wybudowane obok miejsca, gdzie w 1934 r. Eugeniusz Kazimirowski namalował Obraz Jezusa Miłosiernego, według wskazówek Św. Faustyny.

Tak oto w piątek, w nocy wróciliśmy do miejsca, gdzie przed paroma dniami zaczęła się nasza podróż, dzięki której nie tylko mogliśmy włączyć się w działalność charytatywną i nieść pomoc, lecz przede wszystkim pogłębić więzy z rodakami zamieszkującymi Kresy Wschodnie. Nie zwalniamy jednak tempa i już w listopadzie ruszy kolejna, czwarta edycja akcji.

Magdalena Hajoł

KSM Archidiecezji Krakowskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!