Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Bp Miziński: Biskupi pokładają nadzieję w młodzieży, która jest przyszłością Kościoła

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma swoją więź z Episkopatem, gdyż zostało wskrzeszone i powołane przez KEP, co świadczy o tej więzi, jaka istnieje w Kościele Jezusa Chrystusa między Kościołem instytucjonalnym a wiernymi, którzy są powierzeni pieczy pasterzy – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas prezentacji publikacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, poświęconej osobie i działalności ks. prał. Antoniego Sołtysika, duszpasterza młodzieży należącej do KSM, w 3. rocznicę jego śmierci.

„Biskupi postrzegają młodzież jako tę grupę wiernych, którzy są nie tylko powierzeni ich trosce duszpasterskiej, ale w nich – jak mawiał św. Jan Paweł II – pokładają nadzieję, bo są przyszłością Kościoła, świata” – zaznaczył bp Miziński.

Ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, przypomniał, że kard. Wyszyński należał do KSM „Odrodzenie”, dlatego doskonale znał uwarunkowanie KSM-u, i po drugiej wojnie światowej próbował je reaktywować jako przewodniczący Episkopatu. „Trzeba nam odkryć ks. prał. Sołtysika, który to doświadczenie w pracy z młodzieżą pozostawił nam w postaci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz tego, co znajduje się w tej książce. To niesamowity podręcznik dla duszpasterzy, dla młodych ludzi, aby dzisiaj patrzeć na świat, na Kościół przez pryzmat młodych ludzi” – powiedział ks. Lubowicki.

Patryk Czech, przewodniczący Prezydium KR KSM, przypomniał, że ks. prał. Sołtysik odszedł do Domu Ojca dokładnie 3 lata temu. „Ufamy, że jest wielkim orędownikiem młodzieży u Pana” – podkreślił i dodał, że „ta publikacja ma być przypomnieniem głosu Prałata, jego myśli o Stowarzyszeniu. Zaznaczył, że jest to książka pełna inspiracji dla ludzi, którzy chcą zająć się na poważnie apostolstwem młodzieży.

Z kolei Leszek Bodus, bliski współpracownik ks. Antoniego Sołtysika, powiedział, że ks. prał. Sołtysik przypominał, iż najważniejsze jest, aby wskrzesić KSM, z którego wyjdą polskie elity.

„Ten czas pandemii pokazał wiele braków w Kościele w Polsce w kwestii duszpasterstwa młodzieży” – zauważył ks. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił, iż ten czas pokazał, że duszpasterze czekają na młodzież, chcą się z nimi spotykać i rozmawiać. „Duszpasterze potrzebują dzisiaj wsparcia pasterzy, biskupów. Potrzeba poczucia, że w tym co dotyczy młodzieży, jesteśmy jednością. A tym, czego potrzebują duszpasterze, to otwartość młodych ludzi” – powiedział ks. Wilk.

Klaudia Kołodziejczyk, rzecznik prasowy KBO Światowych Dni Młodzieży, zauważyła, że młodzi oczekują od Kościoła najlepszych rozwiązań. „Chodzi o towarzyszenie, bycie, ale też o konkretny rodzaj formacji” – stwierdziła. „Oczekujemy też od Kościoła odpowiedzi na konkretne pytania, gdyż w erze social mediów tych pytań jest bardzo wiele” – dodała.

W trudnych czasach Polski Ludowej było czterech duchownych, dzięki którym Kościół pozostawał żywy. Niewątpliwie był wśród nich św. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński i ks. Franciszek Blachnicki. Jednak księdzem, na którego postawił Jan Paweł II, był ks. Antoni Sołtysik. To właśnie jemu ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła powierzył zbudowanie na nowo duszpasterstwa młodzieży. Miłość do Boga i najwyższy szacunek do Kościoła i Ojczyzny sprawiły, że wiele z tych innowacyjnych pomysłów zostało zrealizowanych i istnieje do dziś dzięki zaangażowaniu setek wiernych w całej Polsce.

Po co wskrzeszać trupa? to nietuzinkowy zbiór zabawnych anegdot, solidna dawka nieznanej historii Kościoła z czasów komunizmu i osobista opowieść o zażyłej relacji z papieżem Janem Pawłem II. Wszystkie wydarzenia, o których barwnie opowiada w wywiadzie pierwszy Asystent Generalny KSM ks. Antoni Sołtysik, przyczyniły się do reaktywacji KSM-u w 1990 roku. Nigdy dotąd niepublikowane wypowiedzi ks. prałata wydają się jeszcze bardziej aktualne.  Są inspirującą wskazówką zarówno dla duszpasterzy, jak i wszystkich młodych świeckich, którzy szukają swojego miejsca w Kościele.

Książkę, którą objął patronatem Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, można zamówić na stronie Księgarni i Wydawnictwa KSM „Gotów” – www.gotow.pl

KSM / BP KEP

Link do zapisu transmisji:

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!