Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Po co KSM-om domy formacyjne?

Dzieci uczą się najlepiej nie tyle przez słowa, co przez przykład, obecność rodziców, którzy pokazują, jak funkcjonować. Wbrew pozorom, taki sposób nauki działa również, gdy zaliczamy się do młodzieży czy do grona dorosłych. Z tego właśnie powodu powstaje Dom Formacyjny tuż obok miejsca, w którym mieszkała bł. Karolina, a obecnie jest rekonstrukcja jej domu. Powstaje Dom Formacyjny Bł. Karoliny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.

– Po co młodym ten dom? Chcemy, żeby znaleźli oni przestrzeń do formowania siebie. Miejsce, gdzie mogą czerpać od tej, która tu żyła. Czerpać z jej prostoty i pobożności. Dom ma być miejscem spotkania, tak jak Karolina zapraszała do siebie sąsiadów, żeby z nimi spędzać czas, rozmawiać i uczyć ich o Bogu, budować relacje – mówi ks. Marcin Baran, asystent KSM Diecezji Tarnowskiej.

Błogosławiona Karolina Kózka to patronka wielu ruchów i stowarzyszeń, szczególnie skierowanych do młodych oraz dbających o życie w czystości w tym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Karolina była prostą wiejską dziewczyną, która włączała się w życie całej okolicy z niezwykłą pracowitością i pobożnością – była GOTÓW na każdą okoliczność.

– Mimo upływu lat jest niezwykłym wzorem i inspiracją dla młodych. Można pomyśleć: Co taka dziewczyna z wioski sprzed ponad 100 lat może przekazać młodym?. Odpowiedź: Bardzo wiele to skromna odpowiedź. Karolina jest osobą, która pokazuje nam niezwykłą wytrwałość i zawziętość, zawsze pociągające nas, młodych. Uczy nas również bezinteresowności, która jest nam teraz tak bardzo potrzebna. To święta, która naprawdę może zawstydzać, ale przez to również inspirować – uważa Paweł Ryndak, szef Miasteczka Modlitewnego, które cyklicznie w wakacje odbywa się przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Ludzie w różnym wieku, młodzi i starsi przybywają tłumnie do miejsca życia bł. Karoliny, jednak często problemem jest odległość – czciciele jadą z całego kraju i nie tylko.

-Naszym marzeniem jest by Zabawa – miejsce życia naszej patronki, stało się duchową stolicą KSM, a Dom Formacyjny był domem każdego KSMowicza w Polsce. Dla znacznej części z nich przyjazd do Zabawy na jeden dzień jest trudny ze względu na sporą odległość. Dzięki otwarciu domu formacyjnego, każdy przyjezdny znajdzie w nim miejsce na nocleg i to na podwórku bł. Karoliny!” – mówi prezes Zarządu KSM DT, Grzegorz Opioła.

Powstający Dom Formacyjny im. bł. Karoliny w Wał-Rudzie jest własnością parafii pw. Świętej Trójcy w Zabawie, a od teraz zajmować się nim będzie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Został on odnowiony dzięki parafianom pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniewa Szostaka oraz darczyńcom odwiedzającym miejsce urodzenia bł. Karoliny.

Choć w tym momencie budynek jest w dobrym stanie, jeszcze brakuje mu odpowiedniego wyposażenia, żeby mógł funkcjonować jako nowoczesne miejsce służące rekolekcjom, formacji. Z tego powodu KSM Diecezji Tarnowskiej prowadził zrzutkę. W planach, które już są na etapie realizacji, jest m.in. zakup nowych łóżek i wyposażenia do pokoi, umieszczenie w sali konferencyjnej odpowiedniego sprzętu oraz potrzebnych mebli, zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania kuchni w domu. Dzięki temu będzie mógł przyjechać tam każdy i spędzić czas w komfortowych warunkach, pozwalających chłonąć duchowość Karoliny i poznawać siebie.

– Wysoka jakość szkoleń czy rekolekcji jest współcześnie niezbędna. Cytując tytuł książki ks. Jana Kaczkowskiego Dość katolipy , chcemy jako młodzi zapewniać właśnie jak najlepsze warunki. Szczególnie że tworzymy dom, który będzie służył przez wiele lat, więc chcemy, żeby służył dobrze – podkreśla Natalia Nowosińska z Zarządu KSM DT.

Obecnie zamówiono już pierwsze meble, a wkrótce zaczną się pierwsze prace.  To miejsce tworzą młodzi dla młodych, ale potrzebują też pomocy dorosłych.

Podobnych domów formacyjnych KSM jest w Polsce kilka m.in. w Drohiczynie, Broku czy Rzeszowie. Każdy czeka na Twoją pomoc.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!