Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Rajd dla Życia – PODSUMOWANIE

Dokładnie 5199,42 km w dwa dni! Tyle pokonali uczestnicy 10. Rajdu dla Życia w Archidiecezji Krakowskiej. Ale aktywność fizyczna to nie jedyny wymiar akcji. Oprócz tego zorganizowano kampanię informacyjną, konferencję pro-life i pielgrzymkę do patronki KSM. 

Co roku wydarzenie miało wymiar ogólnopolski. W tym roku, ze względu na pandemię, organizacją Rajdu zajmowały się zarządy diecezjalne KSM. Damian Róg, koordynator akcji z Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej podkreśla, że ideą Rajdu jest promowanie wartości każdego życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci, edukowanie młodych w zakresie pro-life, a także stworzenie przestrzeni do bardzo konkretnej pomocy na rzecz życia.

– Dlatego też zdecydowaliśmy, że w tym roku Rajd w Archidiecezji Krakowskiej poprowadzimy w różnych wymiarach, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – dodaje.

W sobotę 5 września grupa pielgrzymów z Krakowa wyruszyła na pielgrzymkę rowerową do Zabawy, do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Wysiłek fizyczny to także troska o życie, swoje, a ideą Rajdu jest promowanie wartości życia w każdym wymiarze. Młodzi u swojej patronki modlili się w intencji obrony życia poczętego, mam, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz wszystkich, którzy na co dzień służą życiu. Pielgrzymowali dwa dni, mimo deszczu, pokonując dystans 154 km.

Kolejną propozycją w ramach Rajdu dla Życia była akcja „30 km na 30-lecie KSM”. Stowarzyszenie obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia reaktywacji. Każdy w dniach 5-6 września mógł przebyć symboliczne 30 km na rowerze, rolkach, hulajnodze, chodząc czy biegając, udokumentować to za pomocą screena z dowolnej aplikacji mobilnej. Organizatorzy podliczyli wszystkie wyniki (w tym dystans pielgrzymów rowerowych). Dokładnie 5199,42 km zostało, dzięki wsparciu sponsorów, przeliczone na złotówki (1km = 0,85 zł). Uzbierane środki organizatorzy postanowili przekazać na rzecz instytucji, która realnie pomaga zagrożonemu życiu – 4419,51 zł zostanie przekazane na Diecezjalny Dom Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie, w którym posługują siostry nazaretanki.

Istotną częścią Rajdu jest edukacja. Od połowy sierpnia w mediach społecznościowych KSM Archidiecezji Krakowskiej pojawiały się materiały informacyjne z zakresu pro-life. Zwieńczeniem kampanii była konferencja z udziałem zaproszonych ekspertów, która miała miejsce 5 września w Krakowie. Diecezjalni animatorzy Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, członkowie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii oraz siostra kierownik DSM (na rzecz którego uczestnicy Rajdu zbierali km) odpowiadali na pytania uczestników, mówili o odpowiedzialności, jaka stoi za postawami pro-life oraz o argumentach społeczno-medycznych, które przemawiają za ochroną życia.

W akcji wzięli udział nie tylko ludzie młodzi. Wszyscy pokazali, że życie jest dla nich wartością, o którą warto walczyć i której należy służyć. Więcej o 10. edycji Rajdu dla Życia na FB Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz stronie www.krakow.ksm.org.pl.

Patronat Honorowy: J. Em. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

Sponsor główny: Firma Bruk-Bet

Patronat medialny: Gość Krakowski, Niedziela Małopolska, Radio Plus, MAIKA Młodzieżowa Agencja Informacyjna, Tryby – Katolicki Miesięcznik Studencki

 

Kamila Ciupińska, KSM Archidiecezji Krakowskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!