Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych oraz zebranie Krajowej Rady w Porszewicach – PODSUMOWANIE

Praca w zespole podczas Sesji Zarządów KSM

W dniach 21-23 lutego 2020r. odbyła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Porszewicach. Wzięło w niej udział ponad 30 diecezji.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji. Po posiłku zebraliśmy się w kaplicy na adoracji Najświętszego Sakramentu, a potem na Mszy Świętej, której przewodniczył JE. ks. bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. W wygłoszonym słowie przekonywał, że czasami trzeba zaprzeć się samego siebie, by iść za Jezusem.

Posileni Chlebem Eucharystycznym mogliśmy rozpocząć obrady. Po przedstawieniu delegacji diecezjalnych Stowarzyszeń Przewodniczący Prezydium Patryk Czech podsumował akcję „Polak z Sercem”, której celem jest wsparcie materialne Polonii na Białorusi i Ukrainie, oraz projekt „Środowisko Młodzieży”. Zostaliśmy też zaproszeni na Zebranie Krajowej Rady, które odbędzie się w maju i będzie inauguracją obchodów 30-lecia reaktywacji Stowarzyszenia w Polsce. Na koniec piątkowych obrad druh Łukasz Fenisz przedstawił nam nowy format i szatę graficzną miesięcznika „Wzrastanie” oraz nowe produkty oferowane przez wydawnictwo „Gotów”. Asystent Generalny KSM ks. dr Andrzej Lubowicki zaprezentował też nową publikację „KSM-owskie DNA”, która jest zbiorem jego kazań i tekstów. Jak mówi sam autor:

„KSM-owskie DNA” jest książką, która przypomina, czym jest Stowarzyszenie, jaki jest cel naszego działania i dokąd zmierzamy. To nasz program.

Sobotę rozpoczęliśmy modlitwą brewiarzową, którą poprowadził JE. ks. bp. Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM. Po śniadaniu powróciliśmy do obrad. Wysłuchaliśmy sprawozdań z działalności wydawnictwa „Gotów” i „Fundacji dla Młodzieży”. Przedstawiono też sprawozdania merytoryczne i finansowe Prezydium Krajowej Rady.

Nie zabrakło podziękowań ustępującego Prezydium dla osób, które szczególnie zaangażowały się w działalność naszego Stowarzyszenia w latach 2018-2020. Po przedstawieniu sprawozdania z kontroli przez Krajową Komisję Rewizyjną, Krajowa Rada zatwierdziła sprawozdania i udzieliła absolutorium Prezydium XIII Kadencji. Następnie odbyły się wybory do władz krajowych.

Do Prezydium XIV kadencji zostali wybrani:

  • Przewodniczący Prezydium Patryk Czech (diecezja rzeszowska),
  • Zastępca Przewodniczącego Anna Błazińska (diecezja płocka),
  • Zastępca Przewodniczącego Monika Zubowicz (diecezja ełcka),
  • Skarbnik Aleksandra Samula (diecezja pelplińska),
  • Sekretarz Karolina Błażejczyk (diecezja warszawsko-praska).

Krajową Komisję Rewizyjną przez kolejne dwa lata będą tworzyć:

  • Przewodniczący KKR Łukasz Tupaj (archidiecezja wrocławska),
  • Zastępca Przewodniczącego Przemysław Kozak (diecezja rzeszowska),
  • Sekretarz Kamila Ciupińska (archidiecezja krakowska).

Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych oraz Zebranie Krajowej Rady KSM w Porszewicach 21-23.02.2020
Po wyborach mieliśmy okazję uczestniczyć w seminarium w ramach projektu „Młodzi 4.0 – Inkubator Organizacji Młodzieżowych”. Poruszono też temat zbliżającego się Rajdu dla Życia i programu formacyjnego przygotowującego do 30-lecia Stowarzyszenia. Wieczornej Eucharystii przewodniczył JE. ks. abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. Ksiądz arcybiskup w swoim słowie nawiązującym do adhortacji Papieża Franciszka „Querida Amazonia” namawiał do włączenia się w misję ewangelizacji:

Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby pomagać Piotrowi naszych czasów. Papież bez pomocy żywego Kościoła może o wiele mniej. Dzieje Apostolskie wyraźnie mówią, że św. Piotr nigdy nie występował sam. Głosił ewangelię, mając ze sobą uczniów, którzy dawali świadectwo jego słowom. Kościół przepowiada zawsze we wspólnocie.

Na zakończenie tego intensywnego dnia mogliśmy się zintegrować w czasie wspólnej zabawy i tańców.

Fotorelacja ze spotkania: https://www.flickr.com/photos/ksmpolska/albums/72157713302021162/with/49599065648/

Kinga Bartoszewska

Prezes Zarządu KSM diecezji pelplińskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!