Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

KSM dostarczył pierwsze dary na Ukrainę

Polak z sercem - wizyta na Ukrainie

W weekend wolontariusze z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odwiedzili rodaków na Ukrainie i przekazali pierwszą partię darów zebranych w ramach akcji „Polak z sercem”.

Pomoc trafiła do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego. Wizyty w każdym z odwiedzonych domów były pełne wzruszeń. Obdarowywani, często ze łzami w oczach, dziękowali za pomoc i pamięć o nich. Podkreślając, że nigdy nie zapomnieli o tym, kim są i wciąż dbają o polskie tradycje. Jak mówi Łukasz Fenisz, Zastępca Przewodniczącego Prezydium KR KSM, biorący udział w transporcie:

wizyta na Ukrainie była dla KSM owiczów wartościową lekcją historii i czasem pięknych spotkań, po których wspomnienia zostaną na zawsze.

Pobyt na Ukrainie pokazał, że Polacy mieszkający na Wschodzie bardzo potrzebują wsparcia materialnego, ale też, jak podkreśla Patryk Czech, Przewodniczący PKR KSM gestów solidarności:

na Ukrainie mieszkają Polacy, którzy naprawdę Polskę kochają, wspominają ją z sentymentem i mówią o sobie z dumą jestem Polakiem.

Akcja „Polak z sercem” odbywa się już po raz drugi. W zeszłym roku do potrzebujących trafiło ponad 11 ton produktów spożywczych i chemicznych. Potrzeby wciąż są jednak ogromne i dlatego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zadecydowało o kontynuacji działań. W wyniku listopadowej zbiórki, w którą zaangażowało się ponad tysiąc wolontariuszy udało się zebrać blisko 21 ton produktów spożywczych i chemicznych.

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za hojność a KSM-owiczom włączającym się w akcje, za zaangażowanie i wrażliwe serca, za organizację zbiórek w terenie, segregowanie i pakowanie darów. Wyrazy wdzięczności przekazuję również także wszystkim, którzy pomogli w transporcie darów

dodaje Patryk Czech, podkreślając, że organizacja takiej ogólnopolskiej akcji to ogromne wyzwanie logistyczne.

 

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że pomoc Polakom, którzy zostali na Wschodzie jest naszym obowiązkiem.

 

Pamiętajmy, o tym, że chociaż nasi rodacy żyją dziś na terenach, które Polska utraciła w wyniku II wojny światowej, to w ich sercach wciąż gości miłość do ukochanej Polski

przypomina ks. Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM.

Pierwszy dary trafiły do potrzebujących tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dzięki czemu wigilijne stoły Rodaków będą miały szansę zapełnić się polskimi potrawami. Jak podsumowuje Karolina Błażejczyk, Z-ca Prezesa Zarządu KSM Warszawa-Praga, spotkania z obdarowywanymi były adwentowymi rekolekcjami w praktyce:

Doświadczyłam ogromnej radości ze spotkania, jaka płynęła od osób, które odwiedziliśmy. Była to lekcja pokory i wdzięczności – jak żyć sercem wypełnionym miłością do Pana Boga i drugiego człowieka, nawet gdy materialnie ma się bardzo mało.

Polak z sercem - wizyta na Ukrainie

Transport darów na Ukrainę był pierwszy, ale nie ostatni. W najbliższym czasie będą kolejne. Paczki powędrują również na Białoruś. Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które wspierają logistycznie KSM zagranicą; Caritas Polska, która uruchomiła tzw. sms charytatywny, dla chcących taką formą wesprzeć akcję,  Radio Warszawa oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Senator RP – Pani Maria Koc, JE ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, JE ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, JE ks. bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski.

Polak z sercem - wizyta na Ukrainie

W akcję wciąż można się włączyć:

 • biorąc udział w zbiórce on-line: https://fanimani.pl/zbiorka/polak-z-sercem
 • wysyłając SMS o treści „KRESY” pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT)
 • wpłacając darowiznę na konto: FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY
  ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa, numer KRS 0000339553
  nr kont: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 w PLN
  79 1090 2590 0000 0001 3751 6639 w EUR
  51 1090 2590 0000 0001 3751 6658 w USD
  z dopiskiem: Polak z sercem

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!