Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Młodzi z całej Polski obradowali w Wałbrzychu

Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM w Wałbrzychu

„Gdy po Mszy wszyscy głośno odśpiewaliśmy hymn naszego Stowarzyszenia, serce biło mi mocniej ze świadomością tego, jak piękny jest KSM” – wspomina Kacper Osika z diecezji tarnowskiej o minionej Sesji Zarządów Diecezjalnych i zebraniu Krajowej Rady KSM. Spotkanie ponad setki młodych z całej Polski odbyło się w miniony weekend w Wałbrzychu.

Mszą Świętą i Adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozpoczęli Sesję Zarządów Diecezjalnych i zebranie Krajowej Rady. Czy jesteśmy gotowi, by swoją młodość przeżyć, a nie się przez nią prześlizgnąć? – to pytanie zadane podczas homilii ks. dra Andrzeja Lubowickiego, Asystenta Generalnego KSM, miało towarzyszyć pracy podczas całego weekendowego spotkania.

Uroczystym odśpiewaniem hymnu i przedstawieniem delegacji poszczególnych diecezji zainaugurowano obrady. W piątkowy wieczór omówiono też ostatnie inicjatywy, w które Stowarzyszenie było zaangażowane, takie jak Przerwany Marsz, Akademia Służby i Rozwoju na Śnieżnicy czy akcja #sprzątaMY. Kluczowym elementem było wystosowanie przez Krajową Radę Oświadczenia KSM w sprawie profanacji wizerunku Matki Bożej przez Adama Darskiego – „Nergala”.

Kolejny dzień obrad uczestnicy rozpoczęli jutrznią i wysłuchali słowa Asystenta Generalnego o braniu odpowiedzialności. Po wystąpieniu organizacyjnym Patryka Czecha, Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady, rozpoczęła się praca w grupach. Pięć zespołów omawiało poszczególne punkty „Manifesto” Stowarzyszenia: wspólnotę, służbę, apostolstwo, patriotyzm i duchowość. Zakresy tematyczne zostały podzielone w taki sposób, aby wyrażały główne kierunki działań i formacji w Stowarzyszeniu. Każda z grup analizowała obecny stan i przedstawiła swoje sugestie oraz propozycje konkretnych działań. Mają zostać w najbliższym czasie zebrane i przedstawione przez Prezydium Krajowej Rady na kolejnym zebraniu. Prace w grupach tematycznych były bardzo cenne – mówi Kamila Ciupińska, Prezes Zarządu Diecezjalnego Archidiecezji Krakowskiej. – Pozwoliły nie tylko na wymianę doświadczeń i diagnozowanie problemów, ale także szukanie rozwiązań, które przydadzą się w każdej diecezji.

Podczas obrad zaprezentowano aplikację DOBRA, której zadaniem jest zorganizowanie środowiska młodych także w przestrzeni, w której są obecni nieustannie – w świecie aplikacji działającej na smartfonach. Zainaugurowana została też druga edycja akcji „Polak z sercem!”, nad którą już teraz patronat objęli Wicemarszałek Sejmu Pani Maria Koc, Metropolita Lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Marek Solarczyk.

Centralnym punktem w sobotnim planie była Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bpa Ignacego Deca, który przekonywał, że świętość jest dostępna dla wszystkich, także młodych.

Uczestnicy Sesji Zarządów Diecezjalnych wzięli także udział w Seminarium Środowiska Młodzieży na temat „Ekologia a kształtowania współczesnej przestrzeni społecznej”, podczas którego wysłuchali wystąpień ekologicznych franciszkanina o. Stanisława Jaromiego i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pana Pawła Górskiego.

Podczas spotkania nie zabrakło także chwili na integrację i zwiedzanie okolicy – w sobotę wieczorem, po napiętym dniu, zorganizowano zwiedzanie podziemnego miasta Osnówka.

Niedziela była dniem podsumowania: ostatnie punkty obrad dotyczyły współpracy z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Do zaangażowania w działanie i współtworzenia XIX Dnia Papieskiego zapraszał Przewodniczący Zarządu Fundacji ks. dr Dariusz Kowalczyk. Omawiano też stan prac nad wdrażaniem nowego Statutu w diecezjach oraz aktualizacją regulaminów. Na kolejne zebranie Krajowej Rady w Porszewicach zaprosili gospodarze z archidiecezji łódzkiej.

Tego dnia wzięliśmy też udział w Eucharystii, podczas której ks. Kowalczyk zachęcał do właściwego ustawienia priorytetów. Wszyscy uczestnicy wracali do swoich diecezji ze słowami św. Augustyna, że kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu.

Kinga Bartoszewska
Instruktor KSM
KSM Diecezji Pelplińskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!