Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Przerwany Marsz – jak włączyć się w akcję?

Akcja "Przerwany Marsz"

Zapraszamy Zarządy Diecezjalne oraz Oddziały i Koła do włączenia się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez prof. Jacka Kurzępę, posła na Sejm RP, doskonale wpisującą się w charakter naszego Stowarzyszenia.

O co chodzi w „Przerwanym Marszu”? Zobacz na naszej podstronie.

Jak włączyć się w akcję?

 • prosimy, by na stronach i na fanpage diecezjalnych Stowarzyszeń pojawiła się grafika marszu, notatka o nim oraz link strony marszu (www.przerwanymarsz.pl) oraz link do wydarzenia na Facebooku (www.facebook.com/events/437109720217544/).
 • zapraszamy, by Druhny i Druhowie 2 września w swoich szkołach włączyli się w apele na rozpoczęcie roku szkolnego mające za cel upamiętnić rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jak również Polskie Dzieci Wojny. Zachęcamy, by w szkołach gdzie nie jest to planowane KSM-owicze stali się inspiratorami do przygotowania i przeprowadzenia apelu,
 • zachęcamy, by w pierwszych tygodniach września zorganizować wieczornicę patriotyczną, która będzie upamiętnieniem Polskich Dzieci Wojny,
 • zachęcamy do zorganizowania Eucharystii w intencji żyjących i zmarłych Polskich Dzieci Wojny,
 • zwracamy się z prośbą do Kapłanów, by 1 września głoszone kazania nawiązywały do 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, a przede wszystkim do Polskich Dzieci Wojny, które jeszcze ten czas pamiętają,
 • prosimy by podczas Eucharystii na rozpoczęcie roku szkolnego w modlitwie wiernych uwzględnione było wezwanie za Polskie Dzieci Wojny,
 • prosimy, by Oddziały/Koła poszukały w swoim środowisku Dzieci Wojny i zorganizowały z nimi spotkanie. Wymiar ten wpisuje się doskonale w cele Marszu i jest doskonałą lekcją historii. Z przeprowadzonego spotkania prosimy o przesłanie zdjęć. Spotkanie może odbyć się w całym okresie miesiąca września,
 • zachęcamy do nabycia miesięcznika „Wzrastanie”, który porusza tematykę bohaterstwa we współczesnych czasach.

Prosimy, by z podjętych działań przesłać fotorelację na maila biuro@ksm.org.pl

Logo akcji Przerwany MarszCele akcji

 1. ODDANIE SZACUNKU – Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny  za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, być może skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej.
 2. UCZCZENIE 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ – W szkołach, wraz z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami, wspólnie pragniemy uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzez oddanie czci tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
 3. MIĘDZYPOKOLENIOWY DIALOG – Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której dziewczęta i chłopcy w Polsce, a także ludzie dorośli zwrócą uwagę na pokolenie Polskich Dzieci Wojny, będą dociekliwi w wypytywaniu swoich Rodziców, ale również Dziadków i Pradziadków – świadków tamtych zdarzeń. Dostrzegą ich spracowane ręce, ale i wypatrzą w ich dotkniętych jaskrą oczach, lękliwość tamtych czasów, a może zamiast wypatrywać i domyślać się, zaparzą herbatę  i porozmawiają o ich okupacyjnym dzieciństwie. Nie po to, by rozdrapywać rany, by przywracać ból ale poznać: Jak to jest, że przetrwaliście? Jak odbudowaliście w sobie wiarę, że człowiek z natury swojej jest dobrym, mimo zapamiętanego oblicza esesmańskiego mordercy i widoku splugawionego ciała najbliższych? Co jest tą siłą mocniejszą niż śmierć?  Co pozwalało im budzić się kolejnego poranka w dziecięcych barakach obozów koncentracyjnych i mimo tego „nieludzkiego świata” przetrwać?
 4. APEL POKOJU – To spotkanie z Polskimi Dziećmi Wojny, z natury swojej będzie nas ostrzegać przed lekkomyślnością w „sianu burz” i stanie się wspólnotowym zawołaniem o Pokój, a zakończy podpisaniem Apelu Pokoju do Świata i przekazaniem go Prezydentowi RP.
 5. TWORZENIE WSPÓLNOTY – Spotkania takie mają za zadanie jednoczenie lokalnego społeczeństwa. Do zaangażowania się zapraszamy każdego, aby ten dzień był zorganizowany bardzo podniośle i uroczyście – wskazane jest uczestnictwo wielu lokalnych pocztów sztandarowych i przedstawicieli różnych środowisk do pokazania wyrazu jedności.
 6. UPAMIĘTNIENIE – Nie możemy doprowadzić do sytuacji żeby ta historia przebrzmiała, lecz aby stale trwała w tkance życia społecznego i obejmowała tętno kolejnych generacji Polaków świadomych dziedzictwa pokoleń.

Tak klamrą po 80 latach od tamtych dni spróbujemy symbolicznie otworzyć ramiona wobec Nich, tych którzy mają poczucie odtrącenia, zapomnienia i zmarginalizowania zarówno w narracji okupacyjnej, jak i świadomości, co to znaczy być dzieckiem w czasie wojny. Zdajemy sobie sprawę, jak mocno w psychice dziecka utrwaliły się obrazy przemocy, czy śmierci, ale mimo wszystko oni przeżyli, wytrwali! Uparcie wznosili fundamenty swojej egzystencji, która łaknęła normalności, bezpieczeństwa, nocy bez strzałów, snów bez koszmarów i łez.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!