Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Drugi transport darów w ramach akcji „Polak z sercem!”

W dniach 18-19 lutego 2019 r. odwiedziliśmy po raz kolejny Polaków potrzebujących wparcia, mieszkających na Ukrainie.

W pierwszej kolejności dotarliśmy do domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Kresowicach. Podobnie jak w innych krajach, Siostry Służebniczki na Ukrainie starają się realizować swoją charyzmę poprzez pomoc dzieciom, osobom chorym, ubogim i potrzebującym.  Od poniedziałku do piątku prowadzą ochronkę, gdzie codziennie pojawia się ok. 40 dzieci. Jak mówi Siostra Emiliana, rodzice tych dzieci nie są w stanie wesprzeć dzieła finansowo, tym bardziej są wdzięczne za otrzymane dary z akcji „Polak z sercem!”. Siostry pracują siedem dni w tygodniu. Mimo, że w Kresowicach są tylko we cztery,  dodatkowo w trakcie weekendu prowadzą rekolekcje i seminaria dla młodzieży. Ponadto pomagają starszym, samotnym, niepełnosprawnym i potrzebującym ze swoich okolic. Odwiedzają ich w domach, pomagają w obowiązkach dnia codziennego, podają leki. Siostra Emiliana wskazała nam również kilka rodzin, które szczególnie potrzebują wsparcia z terenu parafii Krysowice, parafii Mościska oraz miejscowości Trzcieniec. Tego dnia odwiedziliśmy te rodziny i  przekazaliśmy im dary.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Schronisko dla bezdomnych mężczyzn we Lwowie przy ul. Mazepy,  prowadzone jest przez Braci Albertynów z Krakowa.  Bracia codziennie przygotowują posiłki dla ok. 100 osób pomimo tego, że utrzymują schronisko tylko z darów. Dbają o ludzi, którym już nic nie zostało, ludzi głodnych, poranionych, samotnych. Brat Bernardyn opowiada, że w schronisku nocuje 40 osób. Ludzie z ulicy mogą przyjść aby się umyć, wyprać ubranie lub je zmienić a przede wszystkim zjeść gorący posiłek. Pomimo tego, że w tym Schronisku pracuje tylko czterech Braci Albertynów, pomagają ogromnej ilości osób.

Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy był ośrodek Duszpasterski Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach. Odwiedziliśmy naszych samotnych, starszych rodaków, którzy są pod opieką sióstr Józefitek. Siostry opiekują się Polakami, którzy kiedy jeszcze byli zdrowi pomagali pracując jako lekarze, pielęgniarki, wykładowcy, szkoleniowcy. Teraz sami potrzebują pomocy. Polacy powtarzali, że pomimo tego, że od wielu lat mieszkają na Ukrainie nadal cały czas mają Polskę w swoim sercu.

Z pewnością możemy powiedzieć, ze akcja #PolakzSercem! uczy nas wszystkich miłości i angażuje młodzież w dobre dzieło. Jednak po tej wizycie razem z Panią Marszałek Maria Koc zauważamy, ze potrzeby pomocy są dużo większe niż nasze możliwości. Niech to dzieło, które w tym roku przerosło nasze oczekiwania, się rozwija.” – ks. Andrzej Lubowicki Generalny Asystent KSM w Polsce.

Tomasz Wnuk

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!