Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Podsumowanie Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych oraz Zebranie Krajowej Rady

Eucharystią celebrowaną przez J.E. ks. bpa Marka Solarczyka, Delegata KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, 15 lutego 2019 r. w Toruniu rozpoczęła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM. W słowie skierowanym do młodych ksiądz biskup przypomniał, „abyśmy przyjmując dary Pana Boga, nie wyrywali się i dali się prowadzić”.

Obrady Krajowej Rady Stowarzyszenia zostały zainaugurowane uroczystym odśpiewaniem hymnu oraz przywitaniem i przedstawieniem delegacji z poszczególnych diecezji. W piątkowy wieczór zaprezentowane zostały minione i zaplanowane w najbliższym czasie inicjatywy. Są to m.in. inicjatywa modlitewna w intencji życia poczętego „40 Dni dla Życia”, udział KSM w spotkaniu młodzieży nad Lednicą czy Mapa Wspólnot tworzona w ramach inicjatywy Młodzi+

W programie spotkania było również „Seminarium Środowiska Młodzieży” zorganizowane w ramach projektu pn. „Środowisko Młodzieży” realizowanego przez „FUNDACJĘ DLA MŁODZIEŻY”. Podczas seminarium swoje prelekcje wygłosili: ks. dr Marcin Szczodrowski, który mówił nt. „Ekologii ducha i katolickiej nauce społecznej w temacie ekologii” oraz Pan Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, który przybliżył temat „Budowania środowiska młodzieżowego wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska”.

W ramach projektu, poza wspomnianymi seminariami, organizowane będą m.in. cykle szkoleń „Lider Środowiska Młodzieży”, których celem jest wyszkolenie w lokalnych środowiskach młodych liderów, którzy będą odpowiedzialni społecznie, zwłaszcza w przestrzeni ochrony środowiska naturalnego. Ponadto przeprowadzone zostaną eventy „Młodzi Dobra” oraz powstanie mobilna” Aplikacja Dobra”

Seminarium zostało poprzedzone konferencją prasową, w której uczestniczyli: JE ks. bp. Marek Solarczyk – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM; Patryk Czech – Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM oraz Koordynator projektu pn. Środowisko Młodzieży; Pan Sławomir Mazurek – Minister Środowiska, Podsekretarz Stanu; ks. dr Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny KSM oraz ks. Łukasz Meszyński – Asystent Diecezjalny KSM Diecezji Toruńskiej. Szczegółowa relacja dostępna jest na stronie Internetowej projektu: www.srodowiskomlodziezy.pl.

W trakcie sobotnich obrad podsumowane zostały projekty realizowane przez KSM w przestrzeni ogólnopolskiej. Są to m.in. akcja „Polak z Sercem!” adresowana do młodych Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą, projekt „Tożsamość jutra”, który mobilizujący do refleksji nad polską tożsamością narodową w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz szkolenia Instruktorów KSM i ich rola i zadania w najbliższym czasie.

Najważniejszymi elementami spotkania były wybory uzupełniające do Prezydium Krajowej Rady KSM oraz dyskusja nad nowelizacją statutu Stowarzyszenia. Nowym Zastępcą Przewodniczącego Prezydium został druh Tomasz Kasprzak z Archidiecezji Poznańskiej. Krajowa Rada podjęła również decyzję o przyjęciu propozycji nowego statutu, który zostanie teraz przedłożony do akceptacji Konferencji Episkopatu Polski.

Eucharystia podczas drugiego dnia spotkania sprawowana była w intencji dziękczynnej na 85 lat od powołania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Celebrans, J.E. ks. bp. Wiesław Śmigiel, Pasterz Diecezji Toruńskiej w wygłoszonym słowie mówił, że „Jeśli chcemy żeby w naszym życiu dokonywały się znaki to potrzebujemy wiary. Wiara będzie wtedy kiedy otworzymy się na Słowo Pana. Otwarci na łaskę karmimy się Eucharystią i w konsekwencji dzielimy się miłością”.

Sobotni wieczór młodzi spędzili poznając uroki Torunia podczas przygotowanej przez gospodarzy gry miejskiej pt. 12 godzin z życia św. Stanisława Kostki.

Ogólnopolskie spotkanie zakończyła niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem o. Tadeusza Rydzyka CSsR w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Piszą o nas:

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!