Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Ogólnopolski Lider Środowiska Młodzieży – Instruktorzy – Drugi zjazd

Albo będziesz tworzył środowisko wokół siebie, albo środowisko Ciebie – drugi zjazd szkoleniowy Liderów Środowiska Młodzieży

Spoglądając na siebie i swoją rolę w najbliższym otoczeniu, stajesz przed wyborem. Wydaje się, że nie należy on do trudnych, bo możliwe są tylko dwie opcje – albo Ty będziesz wpływał na kształt swojego środowiska, albo to ono ukształtuje Ciebie. Co wybierasz? Przyszli Liderzy Środowiska Młodzieży, którzy w weekend 25-27 stycznia br. zgromadzili się na drugim zjeździe szkoleniowym w Warszawie zgodnie opowiadają się za pierwszą możliwością, co wymaga odwagi i Gotowości do wzięcia na swoje barki odpowiedzialności.

fot. W. Pietraszko

Świadome Kształtowanie Środowiska Młodzieży jest możliwe dzięki wytrwałej, ofiarnej pracy liderów – takimi mają stać się KSM-owicze z różnych zakątków Polski, od Podkarpacia po Pomorze, którzy przybywają do stolicy, by nabierać ku temu odpowiednich kwalifikacji. A co tak właściwie oznacza to na pozór znane, a jednak enigmatyczne słowo LIDER? Co jest najtrudniejsze dla lidera? Co mnie motywuje, co wnoszę od siebie, do czego czuję się powołany? W jaki sposób mam wykorzystać swoje zasoby, by być liderem w prawdziwej wolności? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi wspólnie, wymieniając się osobistymi doświadczeniami pracy w różnych zespołach.

Kolejny już zjazd instruktorski pod czujnym, profesjonalnym okiem naszego szkoleniowca, pana Jerzego Kołodzieja – specjalisty w licznych dziedzinach życia społecznego i biznesowego, wzbudził w przyszłych liderach mnóstwo pozytywnych emocji:

– Uczestniczyłem  w wielu szkoleniach, sympozjach czy warsztatach, ale szkolenia prowadzone w ramach projektu  „Kształtuj Środowisko Młodzieży” są po prostu rewelacyjne. Nie da się ich w żadnym stopniu porównać z innymi. Każde zagadnienie poruszane na szkoleniu jest nie tylko podparte natychmiastową praktyką, ale przede wszystkim ogromnym doświadczeniem prowadzącego i to czuć

tak swoimi wrażeniami z minionego weekendu dzieli się Przemysław Kozak z KSM Archidiecezji Przemyskiej.

Lider Środowiska Młodzieży
fot. W. Pietraszko

Zatem, jakie jeszcze zagadnienia poruszaliśmy tym razem? Jeśli mowa o odpowiedzialności lidera, nie możemy zapomnieć o odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy, co za tym idzie – być obojętnymi na zagrożenia ekologiczne, a te wciąż narastają. Zastanawialiśmy się, które z nich są nam najbliższe. Rozważania te stały się punktem wyjścia do poznania zasad udanych wystąpień publicznych. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób odpowiednio je przygotować oraz przeprowadzić, także zredukować stres, żeby odnieść sukces i  by nasz słuchacz otrzymał konkretne informacje. Z pierwszego zjazdu szkoleniowego przyszli liderzy wiedzą, że kluczem do rozwoju jest sumienne odrabianie prac domowych – tak więc i tym razem otrzymaliśmy zadanie – każdy uczestnik przygotuje wystąpienie o tematyce proekologicznej.

Dobry lider musi być także świadomy kim jest i czego chce. Otrzymaliśmy więc konkretne metody na poznanie swojego stylu działania oraz znalezienia sposobu postępowania z innymi. Prowadzący szkolenie pokazał nam, że znajomość typów osobowości i oczekiwań, jakie należy spełnić współpracując z człowiekiem o konkretnych cechach znacznie ułatwia skuteczne komunikowanie się, a w efekcie budowanie wydajnego zespołu. Przez to, że jesteśmy różni, jesteśmy piękni, bo wzajemnie się uzupełniamy, a nawet jeśli okazuje się, że mamy zupełnie przeciwne osobowości – to jeszcze lepiej – bo przeciwieństwa się przyciągają.

Lider Środowiska Młodzieży
fot. W. Pietraszko

– Dzięki warsztatom moja świadomość samego siebie, pracy w zespole, a przede wszystkim bycia lepszym liderem jest na dużo wyższym poziomie. Mogę śmiało powiedzieć, że po ostatnim weekendzie w znaczący sposób poszerzył się mój obraz pracy w zespole i czynników budujących zespół kompletny. Jestem głęboko przekonany, że dzięki tym spotkaniom będziemy nie tylko lepszymi liderami w swoich środowiskach, ale przede wszystkim będziemy mogli budować taki KSM, gdzie każdy młody człowiek znajdzie doskonałą przestrzeń do rozwoju personalnego i duchowego

dodaje Przemek, który już nie może doczekać się kolejnego, lutowego zjazdu szkoleniowego.

Kamila Ciupińska
Prezes Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej

Więcej o projekcie „Środowisko Młodzieży” na stronie www.srodowiskomlodziezy.pl.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!