Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży godło logo

Wychowanie drogą do niepodległości – konferencja KSM i Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie

„Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach” – podkreślił ks. Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny KSM podczas dzisiejszej konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”.

Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół.

„Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która – tak jak w czasach zaborów – stała się szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie”

– dodał ks. Andrzej Lubowicki.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.

Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem, poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki. „Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne” – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.

Konferencję patronatem narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.

IMG_9196

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
NIP 6761736597, REGON 040089233

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
76 1090 1030 0000 0001 0986 8503

Adres do korespondencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
ul. Krasickiego 16 05-070 Sulejówek

Biuro czynne: pn. – pt.: 9:00 – 15:00

Skontaktuj się z nami!